tak jak to vykládám kámoškám, ať to nemusím opakovat furt dokola
Švýcarsko

Povinná výměna CZ / SK řidičáku na CH Führerausweis / přepis auta

vymenaridicskehoopravnenivesvycarskuVýměna českého nebo slovenského řidičského průkazu je povinná do jednoho roku od začátku povolení k pobytu ve Švýcarsku.
POZOR. Neplatí pro řidiče z povolání. Ti musí měnit okamžitě, nejlépe před.

Není to žádná velká věda, vyjde to plus minus 100 franků, vyběháte to během dopoledne a do 10 dní je vše ve doma. Váš původní poputuje zpět do rodné země a bude tam uschován, pokud byste se někdy vrátili.

Potřebujete tyhle věci :

vyplněnou žádost
tu dostanete na Gemeinde / Obecním úřadě, na místním dopravním inspektorátu / Strassenverheramt nebo si jej stáhněte z internetu podle svého kantonu. Formulář ke stažení pro kanton St. Gallen ZDE.

– na žádosti musí být razítko o bydlišti, zajděte na Gemeinde a oni vám to velmi rádi potvrdí,  mají rádi integrující se cizince a platiče silniční daně.

oční test, razítko na žádost, pro ten je nejlíp zajít do optiky někde v nákupním centru, stojí to tam jen 20 franků, nechoďte k očnímu, to může stát i 200  a nemusí to být tak rychle jak v optice.

– jednu pasovou fotografii

Vyplňte ve formuláři všechny potřebné údaje, dejte jej společně se svým CZ / SK řidičákem do obálky a pošlete na svůj příslušný Strassenverkheramt. Nebo vše odevzdejte na své Gemeinde a čekejte, do 14 dnů bude ve schránce švýcarský krasavec se složenkou na zhruba 80 franků podle kantonu a je hotovo. V některých kantonech to může stát až 200 franků.
Já jsem si teda na dobu čekání ten původní český ofotila, kdyby náhodou. Nový mi přišel asi do týdne. Český pošlou zpátky do Čech.

A pak mě čekala povinnost číslo dvě, změnit poznávací značky na švýcarské.

– hranice – zaplacení cla a DPH ( MwsT ) podle typu auta, najetých kilometrů, mají na to tabulky.
– auto do servisu, kde jej automechanik připravil na MFK ( technická kontrola ) i tam s ním zajel, sám si tam domluvil termín
pojistka u švýcarské pojišťovny ( to taky zařídil pán v servisu, zřejmě byl pojišťovák jeho kámoš a šábovali se o provize )
– no a s uzavřenou pojistkou a všemi celními papíry na Dopravní Inspektorát mého kantonu pro značky. Tam jsem taky nešla, šel tam zas pojišťovák, to oni dělají, za to, že vám můžou udělat pojistku, auto přihlásí a značky přinesou.

Mně potom přišla jen složenka na silniční daň na ten daný rok nebo zbytek roku. Je to ranec. Nissan SUV 1,6 obsah kanton SG – 460 franků ročně.

Clu a DPH jsem se mohla vyhnout, kdybych měla auto uvedené v seznamu věcí, s kterými jsem se do Švýcarska stěhovala, ale to by mi muselo patřit 6 měsíců před stěhováním, což nebyl bohužel můj případ, sice jsem ho vlastnila, ale bylo v Čechách psané na firmu a ne na moji osobu.

České značky jsem pak vozila v kufru do první návštěvy rodné země. Ve Vyškově na dopravním inspektorátě na mě čuměli trošku jak na blázna. Všichni lidi si auta ze Švýcarska dováží, jen já tam české vyvážím. A hlavně v systému neměli kolonku, kam ty vrácené značky poznačit, jelikož to měli předchystané jen pro země EU. Nicméně hodná paní řekla ” no nechte to tady, nějak to udělám, vím, kde bydlí vaši rodiče, kdyžtak zazvoním. Je to už šest let a ještě nezazvonila. Takže asi dobrý.

Přiřazená švýcarská značka má v čísle zkratku kantonu bydliště. V případě stěhování do jiného kantonu se zase musí vyměnit, nahlásit pojišťovně, nové značky atd.. opět to může vyběhat pojišťovák. Je dobré s pojišťovákem udržovat přátelské vztahy, pak bude vyběhávat s radostí a nic to nestojí.
Odhlašování auta je nádhera. Švýcarský skvost. Zavolá se do pojišťovny, že končíte a značky odevzdáte na nejbližší poště.

Znám švýcara, co takhle odhlašuje a přihlašuje auto na jednom místě tak 3 x ročně. Když je mimo, nechce prostě platit pojistku. Značky zůstanou v depozitáři,jsou vlastně jeho, pojistka se rozpočítá na dny. Takhle se šetří.
Značka na přání se dá oficiálně vydražit na webu dopravního inspektorátu / Strassenverkehrsamtu.

Je krásné jezdit na švýcarských značkách v Česku, mám podezření, že mě nestaví, protože mají strach, že by se nedomluvili …..

Komentovat pomocí facebooku